Асоціація психіатрів України

ІСТОРІЯ АСОЦІАЦІЇ ПСИХІАТРІВ УКРАЇНИ


102Ініціатором створення Асоціації психіатрів України були не психіатри, а хірург Юрій Прокопович Спіженко.

21

У той час він був міністром охорони здоров'я в ще радянській Україні, і в зв'язку з процесами демократизації суспільного життя в СРСР, був змушений щодня приймати десятки людей, які вимагали зняти їх з психіатричного обліку, зупинити їх часті і невмотивовані (з їх слів) госпіталізації в психіатричні лікарні, і т.д., і т.п. Це був час оголошених Михайлом Горбачовим «гласності і перебудови», з таборів і тюрем були звільнені відбували там покарання дисиденти, а зі спеціальних психіатричних лікарень системи МВС СРСР - політичні в'язні, раніше оголошені психічно хворими.

Доктор Спіженко запросив до себе в кабінет колишнього політв'язня Семена Глузмана і попросив його ініціювати створення альтернативної МОЗ громадської професійної організації.

 У 1991 році відбувся перший З'їзд Асоціації психіатрів України, на якому вперше було обрано керівні органи Асоціації. Президентом одноголосно був обраний Валерій Кузнецов, Віце-президентом - Олег Насінник, виконавчим секретарем - Семен Глузман. Членами Правління були обрані: Володимир Чернявський, Юрій Юдін, Олександр Утков, Борис Шелунцов, Владислав Демченко, Наталія Куценок.

Тоді ж, в 1991 році, в АПУ була створена експертна комісія, яка здійснювала безкоштовний прийом громадян, які мали проблеми з офіційною психіатричною службою. Зрозуміло, в комісію з проханням про допомогу зверталися і громадяни, чиє психічну хворобу було явним, заяви яких про переслідування, які нібито мають місце в їх відношенні, в дійсності були болючою продукцією.

У експертної комісії працювали досвідчені, кваліфіковані психіатри Володимир Чернявський, Ада Коротенко, Неля Вергун, судовий експерт-психолог Наталя Алікіна і юристи.

Правління АПУ своїм рішенням визначило особливим своїм пріоритетом створення першого в нашій країні закону про психіатричну допомогу. Основними авторами цього законопроекту були Олег Андрійович Насінник і Юрій Борисович Юдін. Їм допомагала юрист з Москви Світлана Веніамінівна Полубінська, яка в той час фактично була єдиним в СРСР (а потім - в СНД) експертом з питань психіатричної проблематики. В Україні таких фахівців тоді не було.

32

В результаті в 1993 р проект закону був завершений і представлений українським законодавцям. Однак лише у 2000 році авторський проект закону був прийнятий Верховною Радою України в якості офіційного законодавчого документа.

З перших місяців існування АПУ велику, щиру і ефективну допомогу їй надавав совєтолог і правозахисник з Нідерландів Роберт ван Ворен. Завдяки йому, АПУ встановила професійні контакти із зарубіжними психіатрами, безкоштовно отримувала сучасну психіатричну літературу з США, Канади, Європи. Власне, завдяки його допомозі, в Асоціації з'явилася своя бібліотека, що налічує в даний час більше 20 тисяч томів.

Завдяки безпосередній допомозі Роберта ван Ворена, АПУ отримала в подарунок з Нідерландів комплекс друкарських машин, що дають можливість самостійного видання книг і журналів. У 1993 р. було створено благодійне видавництво «Сфера», що мало на меті видання книг і журналів, в першу чергу - для потреб української психіатрії. Видавництво очолив досвідчений професіонал Ігор Гільбо, зумів налагодити процес перекладу, редагування та друку наукових книг і журналів, безкоштовно розповсюджували потім в психіатричній системі України. Організацію фінансування цього коштовного проекту також взяв на себе Роберт ван Ворен, який успішно знаходив для цього іноземних донорів.

За роки роботи видавництво «Сфера» видало безкоштовно розповсюдило близько 139  найменувань книг і 9 найменувань журналів.

41Другим Президентом АПУ у 2000 році на З'їзді Асоціації був обраний Віктор Якимович Шумлянський, який керував Асоціацією до 2011 року.

У 2011 році на черговому З'їзді Асоціації третім Президентом АПУ був обраний Семен Фішелевич Глузман.

У 2017 р в зв'язку зі зміною законодавства, Асоціація психіатрів України пройшла процедуру офіційної перереєстрації.

Асоціація психіатрів України є постійним членом Всесвітньої психіатричної асоціації.

З 1994 року Асоціація психіатрів України видає журнал «Вісник Асоціації психіатрів України».

З 1998 по 2010 рр. в АПУ видавався міжнародний журнал «Огляд сучасної психіатрії», який поширювався у всіх країнах колишнього СРСР, а також журнали «Соціальна політика и соціальна робота» (1997-2007рр.) та «Соціально-психологічні та медичні аспекти жорстокості» (2002- 2008 рр.).

На жаль, через брак фінансування, випуск цих журналів був припинений.