Асоціація психіатрів України

16.11.2024. Психічне здоров'я та війна в Україні: інтерв’ю з професором Іриною Пінчук

 

Група молодих дослідників з різних регіонів України, у тому числі з Києва, Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Сум, Полтави та Вінниці, бере участь у дослідницьких проектах щодо того, як війна впливає на психічне здоров'я в Україні. У всіх учасників є свій досвід війни: від втрати майна та друзів до ракетних обстрілів та евакуації. Минулого тижня вони були в Осло, а 8 листопада поділилися своїм досвідом на лекції під проводом професора Ірини Пінчук.

 16112024 1

Президент Асоціації психіатрів України, Директор Інституту психіатрії Київського національного університету імені Тараса Шевченка
професор Ірина Пінчук

Професор Ірина Пінчук цінує співпрацю з Університетом Осло та Норвезькою психіатричною асоціацією.

Візит з України

Візит професора Ірини Пінчук та тринадцяти українських дослідників раніше обговорювався у справі про візит українських психіатрів до Осло.

Програму фінансував Університет Осло, а за планування та проведення візиту відповідали Анн Ферден, Томас Клаузен, Інгрід Агарц, Норберт Скокаускас та Ларс Лієн.

NPF мав можливість почути більше від професора Ірини Пінчук.

Вона є директором Інституту психіатрії Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Крім того, вона є Президентом Асоціації психіатрів України, головою національного відділення ISSUP України, членом правління ICUDDR та директором Міжнародного центру трансферу технологій (ITTC – Україна).

Стан психіатричних лікарень та лікування в Україні

Немає жодних сумнівів у тому, що війна мала драматичний та руйнівний вплив на систему психіатрічної охорони здоров'я в Україні. Дванадцять лікарень пошкоджено, шість із них повністю зруйновано, – каже професор Пінчук.

Цей стан добре описаний у наступних статтях. Вона сама зробила свій внесок у обидва. Те саме від професора НТНУ Норберта Скокаускаса.

Чим може допомогти контакт із норвезькою психіатрією

Норвезька психіатрія може підтримати молодих дослідників кількома способами, вважає професор Пінчук.

– Норвегія може зробити свій внесок у підготовку молодих фахівців в Україні, які хочуть перебудувати та реформувати систему. Норвезькі фахівці також можуть зробити свій внесок у поліпшення або розширення курсів для аспірантів.

Вона також вважає, що співпраця між університетами України та Норвегії має велике значення. Особливу увагу вона приділяє Університету Осло, який вже кілька років бере участь у проекті, а також університетам Києва, Вінниці, Івано-Франківська та Тернополя. Норберт Скокаускас із NTNU також є важливим партнером у співпраці.

– Я також вважаю, що для нас важливо вибудовувати стосунки між Норвезькою психіатричною асоціацією та Українською психіатричною асоціацією.

Створення комісії Lancet Psychiatry з питань психічного здоров’я в Україні раніше обговорювалося на сайті Норвезької психіатричної асоціації. Видання наголошує на важливості співпраці. Разом з Іриною Пінчук та деякими іншими в роботі брали участь Ларс Лієн та Норберт Скокаускас.

Також у статті «Ціна світу в наш час» є очевидною важливість співпраці.

Важливість норвезької підтримки

– Норвезька підтримка дає нам ресурси для відновлення системи послуг та освіти у галузі психічного здоров'я в Україні. Це закладає основу для досліджень та сучасних методів лікування, які можуть бути корисними як для України, так і за кордоном, вважає професор Пінчук.

Вона може сказати, що візит до Осло та складеної програми учасники оцінили як цікаві та змістовні. Вона особливо виділяє відвідування клініки як пізнавальне.

"Відвідування музею Мунка було естетично прекрасним досвідом", - додає вона.

Майбутні амбіції української психіатрії

Професор Пінчук вірить, що війна закінчиться на благо України.

– Після перемоги у війні ми плануємо відновити зруйновані медичні заклади та навчальні заклади. План із психічного здоров'я в Україні амбіційний, але досяжний, каже Пінчук, і має підтримку в комісії.

Комісія переконана, що Україна готова запроваджувати сучасні, науково обґрунтовані практики та надавати своїм громадянам якісну психіатричну допомогу.

Проекти молодих дослідників психіатрії

Ірина Пінчук по праву пишається багатьма молодими дослідниками, які приїхали до Осло. Вона рада поділитися інформацією про деякі проекти молодих дослідників:

Віолетта Селезньова є аспіранткою економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Вона розглядає психічне здоров'я та успішність студентів коледжів у воєнний час.

Марта Хомченко – черговий лікар психіатричної клініки, займається проблемою одночасної наркотичної залежності (алкоголю та нікотину) у пацієнтів чоловічої статі, які надійшли до психіатричної лікарні.

Анна Андрійчук – клінічний психолог тієї ж психіатричної клініки у Києві. Вона досліджує, як бути батьками дітей із розладами аутистичного спектру під час війни, що триває.

Марія Шулякова – аспірантка кафедри психіатрії, наркології та психотерапії Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова. Вона досліджує хронічний стрес у цивільного населення та його значення для розвитку психічних розладів.

Софія Гречух – менеджер лікарні Святого Луки у Львові. Вона є психіатром та психотерапевтом і досліджує важливість симптомів тривоги у лікуванні болю від військових травм.

Поліна Ширай – студентка четвертого курсу медичного факультету Полтавського державного медичного університету. Вона досліджує психологічну гнучкість у вдів із ймовірним тривалим розладом горя у контексті українсько-російської війни.

Олександра Колумбет – черговий лікар психіатричної клініки, вивчає вплив війни на харчову поведінку цивільних жінок.

Косовський Володимир – кандидат медичних наук, лікар-психіатр-психотерапевт Тернопільської обласної психіатричної лікарні. Він досліджує психосоціальну підтримку пацієнтів, у яких під час війни стався перший психотичний епізод.

Анастасія Крута – лікар-психіатр кафедри психіатрії та психотерапії Львівського національного медичного університету. Її дослідницький проект присвячено лікуванню МДМА: можливості та проблеми лікування посттравматичного стресового розладу.

Ярослава Ганна Стойка – лікар-ординатор Національного університету імені М.І. Пирогова у Вінниці. Вона розглядає вживання психоактивних речовин серед молодих людей, які перебувають у стані стресу, пов'язаного з війною.

Катерина Дзівак – лікар-психіатр Івано-Франківського національного медичного університету, яка досліджує психотравмуючий вплив на дітей, що були переміщені всередині країни через війну.

Оксана Черевко – лікар-психіатр, кандидат медичних наук кафедри нейрохірургії та неврології Сумського державного університету. Її дослідницький проект присвячений механізму психічних розладів у людей, які живуть із ВІЛ.

16112024 2


Українські дослідники разом із норвезькими партнерами

на Університетській площі

Відеозвіт

 

Джерело: Норвезька психіатрична асоціація

Авторка тексту і фото: Анн Крістін Бергем

Переклад: UPA