10 щорічна конференція Асоціації психіатрів України з міжнародною участю
«Можливості у сфері психічного здоров’я в країні, що перебуває у стані
війни»
10 щорічна конференція Асоціації психіатрів України з міжнародною участю «Можливості у сфері психічного здоров’я в країні, що перебуває у стані війни» відбулася у Києві 10-11 жовтня 2024 р. у гібридному форматі (офлайн і онлайн).
В конференції взяло участь 320 учасників, в т. ч. з України - 250, закордонних - 70 з 14 країн. Безпосередньо присутніми на конференції були 160 учасників (офлайн), а 160 учасників підключалися в онлайн-режимі.
Напередодні конференції, ввечері 09 жовтня 2024 р. у Музеї історії міста Києва відбулась церемонія урочистого вручення премій Асоціації психіатрів України – щорічних відзнак, які символізують прагнення Асоціації психіатрів України підтримувати кращі професійні стандарти та етичні засади діяльності психіатрів в Україні.
Премію імені доктора Гааза отримав Володимир Прокопович Новак – лікар-психіатр закладу пенітенціарної служби Вінницької області. Відзнакою були відмічені професіоналізм пана Володимира, чуйність, повагу до пацієнтів пенітенціарної системи, альтруїзм та самовідданість справі.
Премію імені М. Танцюри отримав Володимир Іванович Ященко – лікар-психіатр з м. Чернігів – за зразкову організацію безперебійної роботи закладу психіатричної служби, який знаходився в зоні активних бойових дій.
Премією імені проф. В. Блейхера був відзначений Сергій Валерійович Титаренко – офіцер, ветеран, магістр психології, керівник абілітаційного процесу в НАВ Lviv Habilitation Center – за проактивну професійну та життєву позицію, особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі та незламність духу.
Премію імені А. Мазура, якою нагороджуються медичні сестри психіатричної служби, у 2024 році отримали: Ольга Андріївна Павленко – головна медична сестра КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги»
(м. Херсон) – за зразкову організацію роботи середнього медичного персоналу в складних умовах медичного закладу, який перебуває в зоні активних бойових дій з перших днів війни по теперішній час і Оксана Анатоліївна Дерешова – головна медична сестра КНП «Психіатрична лікарня м. Краматорська» – за активну професійну і громадянську позицію, участь в усуненні наслідків обстрілів і руйнувань лікарні в 2022-2023 рр., організацію роботи стаціонарного і диспансерного відділень лікарні на новій локації.
Урочисте відкриття церемонії вручення премій.
Виступає Президент Асоціації психіатрів України професор І. Пінчук
Керівництво Асоціації психіатрів України і лауреати премій
Перший день, 10 жовтня 2024 р., четвер
Конференція відкрилась 10 жовтня 2024 р. о 9:00 в конференц-холі готелю Прем’єр Палас пленарною сесією для всіх учасників. Конференцію відкрили Президент Асоціації психіатрів України проф. Ірина Пінчук і Почесний Президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман. У цьому році конференція має особливий статус. 10 жовтня – це Всесвітній день психічного здоров’я, і конференція починає роботу саме в цей день, щоб підкреслити важливість турботи про психічне здоров'я.
Учасників конференції вітали: від Всесвітньої психіатричної асоціації: Генеральний секретар професор Саул Левін і секретар з питань освіти і наукових публікацій професор Норберт Скокаускас; Ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка професор Володимир Бугров; Голова Бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт; Директорка з координації органів центральної і виконавчої влади Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України Ірина Микичак; виконавчий директор міжнародної організації «Глобальна ініціатива в психіатрії Роберт ван Ворен; професор факультету психології Університету Іоганна Вольфганга Гете (м. Франкфурт, Німеччина) Хармут Бергер.
Відкриття конференції. Виступає Президент Асоціації психіатрів України
професор І. Пінчук
Вітальне слово Ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка професора В. Бугрова
Під час відкриття конференції
Під час відкриття конференції. Виступ Директорки з координації органів центральної і виконавчої влади Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України Ірини Микичак
Виступає виконавчий директор міжнародної організації
«Глобальна ініціатива в психіатрії Роберт ван Ворен
В рамках конференції відбулось засідання комісії журналу Lancet Psychiatry з ментального здоров’я в Україні.
Комісії є формою роботи журналу Lancet Psychiatry, у яких редактори журналу працюють з провідними експертами, щоб виявити найгостріші проблеми в галузі психічного здоров'я та надати рекомендації, які змінять політику охорони здоров'я та покращать практику.
Комісія журналу Lancet з ментального здоров’я в Україні була створена для визначення поточних потреб у галузі психічного здоров'я в Україні та для розробки плану на майбутнє, за реалізацію якого українці отримуватимуть базовану на доказах допомогу через систему, яка цінує права людини та життєвий досвід людей із психічними захворюваннями. Комісія складалася з п'яти робочих груп, кожна з яких вивчала конкретні можливості для зміни, розвитку та модернізації української системи охорони психічного здоров'я, а також вимоги до успіху у клінічних послугах, клінічному навчанні, дослідженнях, судовій експертизі та юридичному захисті, а також фінансах.
Під час засідання комісії журналу Lancet Psychiatry
Після перерви, пленарна сесія продовжила роботу під модеруванням проф. Ірини Пінчук і Роберта ван Ворена.
Перед учасниками конференції виступив Ромео Антоніус Даллер (Romeo Antonius Dallaire) – канадський військовий та політичний діяч, генерал збройних сил Канади у відставці, командувач військ миротворчого контингенту ООН у Руанді з 1993 по 1994 рік з пленарною лекцією «Моя боротьба з ПТСР».
Виступ Ромео Антоніуса Даллера (Romeo Antonius Dallaire)
З доповіддю «Перший в Україні абілітаційний центр: від ідеї до створення» виступив Сергій Титаренко – офіцер, ветеран, магістр психології, керівник абілітаційного процесу в НАВ Lviv Habilitation Center.
Виступ Сергія Титаренко
На цьому пленарна сесія завершила роботу і розпочалася робота симпозіумів.
Симпозіум «Психічне здоров’я військових та ветеранів» під модеруванням Роберта ван Ворена заслухав доповіді «Oпераційна стійкість» (Haakon Engen (N); «Підхід НАТО в центрі уваги людини» (Gerald Rots (NL); «Проблеми, пов’язані з психоделічним лікуванням ветеранів» (Richard Bryant (AUS); «Виклик зловживання психоактивними речовинами» (Igor Koutsenok (UA/US); «Результати конференції «Приховані рани війни» (Robert van Voren (LT).
Симпозіум «Інновації в галузі психічного здоров’я: електронні навчальні платформи та e-health» під модеруванням Janet Anderson (UK) заслухав доповіді «Програми «Самопомоч» та «Самопоміч» у Білорусі та Україні: відповідь на психологічні потреби за умов державних репресій та війни» (Robert van Voren (LT); «Короткотривале цифрове лікування з урахуванням травми для людей, постраждалих від війни: уроки, отримані в Україні» (Nino Makhashvili (GEO); «Розвиток цифрової служби ментального здоров’я для населення, що постраждало від війни: досвід платформи «Самопоміч» (Jana Javakhishvili (GEO); «Психічний стан спеціалістів охорони здоров’я в умовах дистресу війни в України: стійкість чи трансформація?» (Tetiana Alieva (UA); «Досвід Чехії в e-health» (Petr Winkler (CZ); «Електронні навчальні платформи – приклад Нідерландів» (Rob Keukens (NL).
Симпозіум «Реінтеграція ветеранів у суспільство: виклики та перешкоди» під модеруванням Janet Gunn (UK) розглянув доповіді: «Вирішальна роль сімей» (Marie-Claude Michaud (CA); «Багатосімейна інтервенція для ветеранів з травматичними розладами та їхніх родичів» (Hartmut Berger (D); «Важливість підтримки дружин, сімей військовослужбовців з огляду на майбутнє» (Diana Ilnytska (UA); «Ветерани та конфлікти з законом» (Deirdre MacManus (UK); «Клінічні аспекти лікування ветеранів» (Nick C. Mellos (US); «Інновації в догляді за ветеранами в українському контексті» (Oleg Berezyuk (UA).
На завершення першого дню конференції відбулась презентація книг «В очікуванні першого променя сонця. Моя тривала боротьба з ПТСР» (автор Romeo Dallaire) і «Темні куточки» (автори Kathrin Schrocke та Lilli L’Arronge).
Під час презентації книги Р. Даллера «В очікуванні першого променя сонця.
Моя тривала боротьба з ПТСР»
Другий день, 11 жовтня 2024 р., п’ятниця
11 жовтня 2024 р. конференція продовжила роботу.
Онлайн-симпозіум під модеруванням Nino Makhashvili (GEO) заслухав доповіді "Фокус на психічне здоров’я: роль та діяльність Асоціації психіатрів Німеччини, психотерапії та психосоматики" (DGPPN) (Andreas Meyer-Lindenberg (DE); «Ключові питання психічного здоров’я в Англії» (Adrian James (UK); «Глобальне психічне здоров’я для всіх: виклики та перспективи» (Danuta Wasserman (SWE);
Постерний симпозіум під модеруванням С. Чумака і О. Мишаківської за участі міжнародних експертів Lars Lien (NOR), Norbert Skokauskas (NOR), Bennett L. Leventhal (US), Thomas Clausen(NOR), Ann Farden (NOR), Ingrid Agartz (NOR) заслухав постерні доповіді учасників симпозіуму.
Учасники постерного симпозіуму
Симпозіум «Ментальне здоров’я студентської молоді під час війни» модерували
В. Вірченко і С. Чумак. Симпозіум був присвячений 5-річчю Інституту психіатрії КНУ імені Тараса Шевченка. Були заслухані доповіді: «Інноваційні підходи щодо профілактики вживання ПАР в умовах війни на прикладі впровадження навчального онлайн курсу «Введення в профілактику, засновану на доказах» (INEP) в університетському середовищі» (Stanislav Chumak (UA); «Моделювання впливу психічного здоров’я на академічну продуктивність студентів під час війни в Україні» (Violetta Seleznova (UA) та Volodymyr Virchenko (UA); «Фактори ризику вживання психоактивних речовин студентами вищих навчальних закладів України під час війни» (Olha Myshakivska (UA) та Maryna Polyvyana (UA); «Потреба в психологічній підтримці учасників освітнього процесу в умовах війни: наявні можливості її задоволення» (Nataliia Stepanova (UA); «Впровадження курсу управління стресом для дорослих «Самодопомога Плюс» в університетській спільноті» (Nataliia Pimenova (UA).
Під час симпозіуму «Ментальне здоров’я студентської молоді під час війни»
Симпозіум «Спеціалізовані послуги з психічного здоров’я на рівні громади: глобальний та український досвід» під модеруванням Ірини Пінчук заслухав доповідь «Розвиток служб охорони психічного здоров’я на базі громад: світовий досвід, переваги, недоліки та економічна обґрунтованість підходу» (Graham Thornicroft (GB), після чого відбулась панельна дискусія за участі:
Iryna Mykychak (UA), Радниця Прем’єр-міністра України, Директорка з координації центральних та регіональних органів влади Координаційного центру з психічного здоров’я при КМУ;
Anna Karaban (UA), Julia Chorniy (UA), Tetiana Rybak (UA) Львівська мультидисциплінарна команда;
Anna-Maria Breysacher (UA), Спеціалістка з психічного здоров’я ВООЗ;
Tsupin Hryhoriy (UA), Людина з досвідом – клієнт Львівської мультидисциплінарної команди.
Під час симпозіуму «Спеціалізовані послуги з психічного здоров’я
на рівні громади: глобальний та український досвід»
На симпозіумі «Ментальне здоровʼя та війна» під модеруванням М. Пустовойта були представлені наступні доповіді: «Стрес-індуковані розлади внаслідок військового досвіду. Діагностика функціональних та органічних розладів, створення програми нейропсихіатричної реабілітації, комплексна психіатрична допомога в умовах війни» (Olena Maidannyk (UA); «Динаміка і механізми медіатравматизації та рівня ПТСР українців протягом російсько-української війни в 2022–2023 рр.» (Liubov Naydionova (UA); «Психогенне запаморочення. Діагностика та лікування» (Yevhen Skrypnik (UA); «Можливості використання штучного інтелекту для профілактики вигорання у медичних працівників» (Oksana Drevitska (UA); «Волонтерський рух у захисті психічного здоров’я студентської молоді під час війни в Україні» (Olha Kertsman (UA).
Симпозіум «Підтримка ветеранів: виклики та перешкоди» під модеруванням Janet Anderson (UK) заслухав доповіді: «Інновації в догляді за ветеранами» (Eric Vermetten (NL); «Юридична підтримка реінтеграції ветеранів» Masi Nayyem (UA); «Психологічний стан українських солдатів, безпосередньо залучених до бойових дій після російського вторгнення в Україну» (Mykhail Pustovoyt (UA); «Догляд за травмованими військовими: звіт зсередини» (Oleksandra Shevchuk (UA); «Коморбідність посттравматичних розладів: легка черепно-мозкова травма – контекст війни в Україні» (Кsenia Voznitsyna (UA); «Соматична групова робота та травма-центрована підтримка за принципом рівний рівному у ветеранській допомозі» (Imke Hansen (D).
Підсумковий пленарний симпозіум відбувся за модеруванням О. Мишаківської.
З пленарною доповіддю «Послуги з ментального здоров’я в умовах війни в Україні» виступила Президент Асоцації психіатрів України, Директор Інституту психіатрії КНУ імені Тараса Шевченка проф. І. Пінчук.
Підбиття підсумків. З доповіддю «Послуги з ментального здоров’я в умовах війни в Україні» виступила Президент Асоціації психіатрів України, Директор Інституту психіатрії КНУ імені Тараса Шевченка проф. І. Пінчук.
На цьому конференція завершила роботу.
* * *
Сторінка конференції на сайті організатора