Асоціація психіатрів України

Кампанія «Разом на відстані» в Україні привертає увагу до психоневрологічних інтернатів

21 грудня 2020 року група з чотирьох організацій, що займаються питаннями охорони психічного здоров’я, розпочне кампанію, щоб зосередити увагу на долі осіб, які проживають в психоневрологічних інтернатах в Україні та страждають від подвійного рівня ізоляції через пандемію COVID-19. Цими організаціями є Асоціація психіатрів України, Дослідницький центр соціальної політики, литовська громадська організація «Перспективи психічного здоров'я» та Міжнародний фонд «Глобальна ініціатива в психіатрії». Кампанія є частиною міжнародного проекту "Mind the Gap", який пропагує соціальну солідарність та протидію соціальній ізоляції, а також намагається замінити розповсюджений термін «соціальне дистанціювання» на «фізичне дистанціювання».

Українська частина кампанії розпочата в рамках багаторічного проекту «Українські ОГС зі зміни: сприяння правам людини, деінституціоналізація та соціальна інтеграція людей, які мають інтелектуальні та/або психосоціальні розлади», що фінансується Європейським Союзом; цей проект виступає за права осіб із психосоціальними розладами, підтримує реформу системи психоневрологічних інтернатів та спонсорує ініціативи, що покращують життя мешканців психоневрологічних інтернатів. Наразі в Україні в таких закладах проживає приблизно 35 000 дорослих та дітей, багато з яких приречені провести там все життя.

В рамках української кампанії «Разом на відстані» вже знято три відеокліпи, які привертають увагу до ізоляції тих, хто живе в закритих психіатричних закладах. Ці відео пояснюють, що обмеження, з якими стикається широке населення через пандемію COVID-19, є для мешканців таких закладів цілком «нормальним життям». Однак, крім того, наразі ці люди живуть під ще більшими обмеженнями, часто перебуваючи разом із великою кількістю людей на невеликій території із обмеженим доступом і, отже, з набагато більшим ризиком зараження на COVID-19. Міжнародні дослідження показали, що люди з психічними захворюваннями більш схильні до зараження COVID-19, а також мають більш високий ризик смерті від такої інфекції. Всього в рамках кампанії буде знято шість кліпів.

Організації, що беруть участь у цій кампанії, вже розподілили велику кількість засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) між закладами психічного здоров’я в країні, включаючи майже тисячу безконтактних термометрів, 6000 медичних екранів для обличчя, а також декілька тисяч респіраторів та рукавичок. Цей проект також був підтриманий Європейським Союзом.

Відео будуть доступні на YouTube з 21 грудня 2020 року з 7:00 за київським часом:

Video 1: https://youtu.be/rz39NlCkhtk

Video 2: https://youtu.be/78eDB5a17ps

Video 3: https://youtu.be/cBEv48gBRYQ

 

Більше інформації: Юлія Пієвська pievskaya@gmail.com

Роберт ван Ворен: rvvoren@gip-global.org

 

12