Асоціація психіатрів України

18.10.2023. Звіт про ХХХII симпозіум Польсько-Німецького товариства психічного здоров’я (28-30.09.2023 р.)

Щорічні симпозіуми Польсько-Німецького товариства психічного здоров'я проводяться вже 30 років. Вони є нагодою для зустрічей представників все більшого числа польсько-німецьких партнерств і обміну знаннями та досвідом між професіоналами в галузі психіатрії, неврології, психології, соціології тощо. Разом із спеціалістами у сфері психічного здоров'я збираються також філософи, політики, соціологи та історики. Окрім підтримки професійного обміну досвідом у галузі психіатрії, головною метою Товариства була робота над пам’яттю та подолання взаємних упереджень між народами, воно торкалося історичного, етичного та політичного змісту та часто зверталося до складних тем польсько-німецького минулого. Під час численних зустрічей, семінарів і щорічних симпозіумів відкрито обговорюються взаємні упередження, а також вивчаються реалії, що панують в обох країнах.

Відкриття симпозіуму

Відкриття симпозіуму

В складі української делегації представники Львівської обласної психіатричної лікарні взяли участь в XXXII польсько-німецькому симпозіумі «Життя в непевні часи - від травми до одужання», що у цьому році відбувся у м. Бидгощ (Польща) 28 - 30 вересня 2023 р. Україна є багаторічним партнером Польсько-Німецького товариства психічного здоров'я, і активним учасником спільних проектів та ініціатив у сфері охорони психічного здоров’я.

Керівники Товариства Ральф Ассфальг та Лукаш Ціхоцкі

Керівники Товариства Ральф Ассфальг та Лукаш Ціхоцкі

Товариство рішуче задекларувало свою позицію стосовно війни, що точиться в Україні: «Польсько-німецьке товариство психічного здоров’я рішуче виступає проти нападу російських військ на Україну. Війна, що триває, тягне все більше жертв, у тому числі тих, хто не може себе захистити: дітей, людей похилого віку, осіб з психічними розладами. Безжалісність і насильство залишають свої
наслідки……. Ми займаємо позицію в цьому питанні не тільки з міркувань загальнолюдських і медичних цінностей - захисту життя і здоров'я. Наша багаторічна співпраця з Україною, допомога в організації, оснащенні та експлуатації медичних закладів не дозволяє нам залишатися мовчазним у ситуації, що несе смерть та руйнації. Ми сподіваємося, що наш голос, серед багатьох інших подібних голосів, сприятиме досягненню миру та захисту життя».

Під час доповідей

Під час доповідей

На відкритті симпозіуму виступили представник МОЗ Польщі, мер м. Бидгощ, проректор Collegium Medicum Університету Миколи Коперника, директор Університетської лікарні м. Бидгоща, керівники Товариства Ральф Ассфальг та Лукаш Ціхоцкі. Вступна лекція «Непевні часи» філософа, політолога, германіста Марека Ціхоцького (Варшава) стала справжнім лейтмотивом семінару та об’єднавчою ідеєю для всього симпозіуму. Доповідачі у своїх виступах торкались важливих та актуальних тем, таких як конфліктологія, травма спричинена війною, травматичний досвід, середовищнаа допомога пацієнтам з травмою. Можливістю
для більш тісного спілкування та обміну досвідом стали воркшопи, присвячені профілактиці насильства, наративній експозиційній терапії, терапія відкритого діалогу, динаміці одужання.

Під час обговорення доповідей

Під час обговорення доповідей

У колі справжніх друзів України обговорювали виклики сьогодення, і те, з якими труднощами стикаються наші фахівці під час повномасштабної війни. Принагідно поділились активним досвідом запровадженням національної програми психічного здоров’я. Учасники симпозіуму хвилиною мовчання вшанували пам'ять Юрія Петровича Закаля – лікаря, адміністратора, громадського діяча - того, хто з великою
переконливістю відстоював прогресивну і гуманну психіатрію. Навіть коли обставини часто були складними, він реалізовував своє бачення з оптимізмом, терпінням і великою майстерністю. Його робота, його підходи, його знання та досвід завжди викликали глибоку повагу. Незважаючи на те, що члени товариства розмовляли різними мовами, Юрій Петрович завжди знаходив шляхи для порозуміння та дружби. Стенд його пам’яті відвідали багато тих хто приїхав на симпозіум, тих хто його знав і майже 25 років співпрацював в рамках проекту "Партнерство в охороні психічного здоров'я". Свідченням визнання його заслуг перед психіатричною спільнотою стала звістка про те, що у вересні 2023 року рішенням Вченої Ради Краківського університету засновано стипендію імені Юрія Закаля як символ сприяння для молодих талановитих людей, які прагнуть змінити світ на краще.

Стенд пам’яті Ю.П. Закаля

Стенд пам’яті Ю.П. Закаля

Завершенням симпозіуму стала одностайна теза про те, що незважаючи на важку кризу, зумовлену війною, важливо залишатися креативними та професійними у турботі про психічне здоров’я.